FORTUNA

Android aplikace

Online podpora! Začni chatovat
Máte zprávu! Začni chatovat
Online podpora! Začni chatovat
Máte zprávu! Začni chatovat
Mistrovství Afriky

Mistrovství Afriky

Africký pohár národů

Černý kontinent čeká fotbalový svátek už tradičně na začátku kalendářního roku. Africký pohár národů pořádaný organizací CAF se letos uskuteční od 9. ledna do 6. února a hostitelskou zemí je Kamerun, který se z posledního vítězství radoval v roce 2017. Obhájcem titulu je každopádně Alžírsko, v roce 2019 porazilo ve finále Senegal nejtěsnějším rozdílem 1:0. Třetí místo získala Nigérie, která stejným poměrem zvítězila nad Tuniskem.

Pole favoritů je tentokrát o poznání vyrovnanější a zálusk na celkové prvenství si může dělat hned sedm týmů. Největším adeptem na celkové vítězství je podle bookmakerů Senegal v kurzu 6:1, který se kromě hvězdy Liverpoolu Saida Maného, může spolehnout i patrně na nejlepšího gólmana Afriky Edouarda Mendyho z Chelsea. Právě špičkový gólman bývá na Africkém poháru národů rozdílovým elementem. O týmový titul se bude znovu ucházet Alžírsko v kurzu 7:1, s oporou Manchesteru City, Rijádem Mahrizem, ve stejném kurzu je naceněno také vítězství Egyptu s patrně nejlepším fotbalistou současnosti Mohamedem Salahem z FC Liverpool. Jako vždy je potřeba počítat se „slony“ v kurzu 8,5, kteří mají směrem dopředu patrně nejvyšší kvalitu ze všech mužstev. Opomenout nelze ani Maroko a trio Hakimi, El Hadadi, En-Nesyri. Bez šance není ani Nigérie v kurzu 9:1, kde se do závěrečné nominace dostal i Peter Olayinka z pražské Slavie, který byl dodatečně donominován.

Zkušenosti s FORTUNA:LIGOU ale mají i další účastníci šampionátu. Jména jako Kanga (Gabon), Deli (Pobřeží slonoviny) nebo Ngadue-Ngadjui (Kamerun) jsou tuzemským fanouškům všeobecně dobře známá.

Velký souboj se chystá rovněž o post nejlepšího střelce šampionátu, o který by se měli poprat už zmiňovaní Salah, Mahriz, Mané nebo En-Nesyr, zdatně sekundovat jim ale mohou rovněž Haller, Pepé, Ayew, Iheanacho, Aubameyang, Zaha, Choupo-Moting, Aboubakar a další. Klíčovým faktorem budou kromě individuálních schopností a týmové formy také covidové testy, které mohou leccos změnit.

Turnaj se bude hrát za účasti 24 týmů, klasickým formátem v šesti skupinách po čtyřech účastnících, do vyřazovacích bojů postoupí první dva a čtyři nejlepší týmy ze třetích míst. Na rozdíl od evropského šampionátu se hraje i zápas o třetí místo. Historicky nejúspěšnějším týmem jsou egyptští „faraóni“, kteří radovali z prvenství hned sedmkrát, následuje s pěti výhrami domácí Kamerun, čtyřikrát ovládla šampionát Ghana. A kdo zvítězí podle tebe? Vsaď si!