Volby USA: Trump vs. Harrisová. Kdo bude novým prezidentem?
Volby USA: Harrisová vs. Trump! Kdo bude novým prezidentem?
Spojené státy v listopadu čeká největší společenská událost v letošním roce – 60. prezidentské volby. Po čtyřech letech proti sobě v souboji o Bílý dům nestanou současný prezident Joe Biden a jeho předchůdce v úřadu Donald Trump. Biden totiž v neděli 21. července odstoupil z prezidentské kandidatury a nahradila ho dosavadní viceprezidentka Kamala Harrisová.
USA volby – sázení u Fortuny
Tuzemská i světová politika je v posledních letech stále oblíbenějším cílem mnoha sázkařů. Jak americké prezidentské volby dopadnou? Podívej se na naši kurzovou nabídku a vsaď si u Fortuny! Komu věří náš expert Roman Kovařík? Podívej se na jeho prezidentskou analýzu. Na volby USA nabízíme i speciální sázky.
Prezidentské volby – favorit
Prezidentské volby v USA jsou pro svou důležitost bedlivě sledované po celém světě a do jejich začátku zbývají už jen měsíce. Rozhodne se v úterý 5. listopadu. V současné chvíli je podle kurzů hlavním kandidátem na vítězství republikán Trump, kterého komentátoři mírně favorizovali před demokratem Bidenem.
Jednaosmdesátiletý rodák ze Scrantonu ale na konci července odstoupil. Především ze zdravotních důvodů, ale i kvůli tlaku po nepovedených vystoupeních v předvolebních debatách. V nich Biden působil nepřipraveně a zmateně.
Osmasedmdesátiletý Trump umí překvapit, v roce 2016 porazil svou tehdejší soupeřku Hillary Clintonovou navzdory tomu, že sázkové kanceláře favorizovaly právě kandidátku demokratické strany. Joe Biden naopak před čtyřmi lety potvrdil předvolební předpoklady a Trumpa sesadil z trůnu.
Může Trumpa porazit Harrisová?
Harrisová se v roli Bidenovy viceprezidentky "otrkala" ve vysoké politice a je zárukou kontinuity. Do hry navíc opět vstupuje ženský faktor. Trump ale už ve volbách USA dokázal porazit Clintonovou, poradí si i s Harrisovou?
Americký volební model
Velkou roli v americkém volebním modelu hraje tradice. Voliči pro prezidenta nehlasují přímo, ale skrze volitele státu, ve kterém žijí. Hlasy za jednotlivé státy USA se pak sčítají. Většina používá systém "vítěz bere vše". To znamená, že kandidát, který získá nejvíce hlasů v daném státě, získá všechny jeho volitele. Například Kalifornie má 55 volitelů, takže vítěz tam získá všech 55 hlasů volitelů. Tento systém nahrává překvapením.
USA volby – Swing states
O celkovém vítězi prezidentských voleb mohou rozhodnout těsné rozdíly v několika klíčových státech, kde střídavě vítězí demokratičtí a republikánští kandidáti. Těmito státy (anglicky Swing states) jsou Arizona, Georgie, Michigan, Nevada, Pensylvánie, Severní Karolína a Wisconsin. O jejich voliče svedou Harrisová a Trump nejlítější boje. Rozhodně se vyplatí sledovat nálady v těchto státech, protože právě ty mohou rozhodnout.
Další kandidáti na prezidenta USA
Minimálně teoretickou šanci na úspěch mají také kandidáti mimo dvě hlavní strany. Také zde můžeme najít zajímavá jména. Na první pohled nejvíce zaujme bývalá první dáma USA Michelle Obamová, manželka 44. prezidenta Spojených států Baracka Obamy.
Z nezávislých kandidátů má podle kurzů největší šanci na zvolení Robert F. Kennedy. Synovec bývalého prezidenta Johna F. Kennedyho se nechvalně proslavil svými kontroverzními názory. Největšími outsidery jsou podle bookmakerů guvernérka Michiganu Gretchen Whitmerová a senátorka Elizabeth Warrenová.
Prezidenti USA - vítězové posledních 10 voleb
2020 - Joe Biden (Demokratická strana)
2016 - Donald Trump (Republikánská strana)
2012 - Barack Obama (Demokratická strana)
2008 - Barack Obama (Demokratická strana)
2004 - George W. Bush (Republikánská strana)
2000 - George W. Bush (Republikánská strana)
1996 - Bill Clinton (Demokratická strana)
1992 - Bill Clinton (Demokratická strana)
1988 - George H. W. Bush (Republikánská strana)
1984 - Ronald Reagan (Republikánská strana)